Masažas vantomis ir pasiruošimas pirties procedūroms

 Pagrindinė informacija apie lankymąsi pirtyje ir masažą su vanta.

Lankymasis pirtyje jau yra tapęs tradicinis laiko praleidimo būdas. Vieni į pirtį eina tam, kad pabendrauti su draugais, aptarti darbo reikalus. Kiti priešingai eina pailsėti, atgauti jėgas po sunkių darbų. O yra ir trečia grupė žmonių, kurie pirtyje mato vietą, kurioje galima pasirūpinti savo organizmu, pailsėti ir padėti organizmui kovoti su įvairiomis, su amžiumi užklupusiomis bėdomis, negalavimais. Būtina pastebėti, kad pirtis puikiai padeda pašalinti įtampą tiek po protinės tiek po fizinės veiklos. Tiesiog Jums reikia įsiklausyti ir jausti savo organizmą, o tada galima mėgautis pirties malonumais. Dažniausiai pirtyje mėgaujamės įvairiais šveitimais ir masažais. Tai padeda atsipalaiduoti, nuimti įtampą, stresą. Visi sutiks, kad efektyviausias masažo įrankis pirtyje žinoma yra vanta. Vantų būna labai įvairių, o tai reiškia, kad ir jų poveikis organizmui yra skirtingas. Dažniausiai pirtyje naudojame tradicines vantas: beržinę, ąžuolinę, liepos, klevo, lazdyno, drebulės, ievos.

 

Populiariausia vanta išlieka beržinė vanta. Ji teigiamai veikia visą žmogaus organizmą. Pirmiausiai beržas žvalina, gerina nuotaiką, padeda kovoti su depresija, puikiai valo odą, atpalaiduoja raumenis, skatina žaizdų gijimą, mažina sąnarių skausmus. Pastebėtas teigiamas poveikis limfos sistemai. Geriau ventiliuojami plaučiai, išplečiami smulkūs bronchai. Beržo lapų antpilas puikiai tinka plaukų priežiūrai, juo vertėtų skalauti plaukus po pirties.

Ąžuolinė vanta labiausiai tinka žmonėms su riebia oda. Naudojant šią vantą oda tampa elastingesnė, matinė. Pasižymi sutraukiančiu poveikiu. Puikiai veikia nervų sistemą, ramina ir šalina stresą. Ji padeda kovoti su aukštu kraujospūdžiu. Rekomenduojama esant venų problemoms, varikozei. Jeigu kojos labai prakaituoja, taip pat tikslinga naudoti ąžuolinę vantą.

Liepų vanta, nuo seno vadinama moterų vanta. Ji mažina galvos skausmus, ramina, mažina temperatūrą, išplečia bronchus. Turi teigiamą poveikį inkstams, skatina šlapimo išsiskyrimą. Šviesina odą.

Drebulinės vantos labai gležnos, jas sunku paruošti ir naudoti pirtyje, Tačiau jos padeda sergantiems podagra, odos ligomis, gydo žaizdas.

Be medžio vantų pirtyje naudojamos ir žolių vantos. Su jomis nevanojame, bet jas naudojame kompresams, odos šveitimui, aromaterapijai.

Vantų paruošimas

Kad pirtis būtų naudinga sveikatai, reikia mokėti teisingai paruošti pagrindinį įrankį – vantą. Svarbiausia reikia atsiminti, kad šviežios, prieš pirtį surištos vantos niekada nėra plaunamos, merkiamos į šaltą ar karštą vandenį ar dar kaip nors kitaip apdorojamos. Jų unikalumas tame, kad jos naudojamos tiesiog tokios kokios yra. Aišku tai negalioja spygliuočių vantoms. Jas būtina nuplikyti verdančiu vandeniu ir stipriai daužant suminkštinti spyglius.

Išskirtinio dėmesio reikalauja džiovintų vantų paruošimas. Geriausiai vantas pradėti ruošti tada, kai pradedate ruošti eiti į pirtį. Taigi jas reikia užmerkti į vėsų vandenį, su kotais ne vien tik tą dalį su lapais, ir taip palaikyti nuo 3 iki 4 valandų. Vanta atsigauna, lapai pasidaro sodriai žali ir nesunkūs, kaip kad būna, kai vanta yra plikoma. Po to užtenka išimti vantą iš vandens, nupurtyti vandenį tuo pačiu ir silpniau besilaikančius lapus ir neštis į garinę. Nebūtina taip paruoštos vantos plikyti verdančiu vandeniu. Nebent norite pasigaminti beržo lapų ištrauką J . Atkreipkite dėmesį į tai, kad vanduo kuriame buvo laikytos vantos yra naudojamas visos pirties eigoje: juo skalaujam plaukus, plauname veidą, nupilame visą kūną.

Dėmesio!  Panaudojus vantą būtina nuplauti bėgančiu vandeniu, o jeigu jo nėra praskalauti ežere ar upėje, nupurtyti vandens perteklių ir vantą padėti, vėsioje vietoje. Jokiu būdu negalima vantos palikti garinėje, ar po naudojimo patalpinti į kibirą su vandeniu. Taip vantą sugadinsite, ji taps sunki ir ištižusi, netinkama vanoti. O vanduo kubile taps nešvarus nes jame liks visas prakaitas sukauptas ant vantos lapų.

Kai vantos paruoštos mūsų procedūroms, reikia pasirūpinti garine ir savo kūnu. Jeigu su jumis nėra pirtininko, kuris pasirūpins visomis smulkmenomis, tai teks padaryti patiems. Pirmiausia reikia nuplauti gultus, patikrinti ar jie saugūs, nėra atskilusių medžio gabaliukų, tvirtinimo elementų (vinių). Po to rekomenduojama užpilti švaraus vandens ant akmenų ir uždarius duris palikti garinę, kad ji „subręstų“ t.y. gultai ir sienos sugertų drėgmę ir sušiltų. Po to jums beliks tik garinė išvėdinti. O kol garinė bus brandinama, jūs galite pasiruošti toms procedūroms, kurias planuojate atlikti pirtyje. Jau tapo tradicija kūną šveisti druska. Todėl pradėkime ruošti druską: sumaišykite ją su tomis priemonėmis, kurias naudosite –medumi ar žolelėmis, arba keliais lašais jums patinkančio eterinio aliejaus. Pirmo užėjimo metu beliks padėti druską garinėje, kad ji sušiltų ir bus galima naudoti. Jeigu planuojate daryti muilo putų masažą, dalį muilo (sutarkuoto) galima užpilti šiltu vandeniu ir palikti tirpti. Vėliau bus lengviau išgauti putas...

Na ir dabar jau galima pasirūpinti savo kūnu. Galima nusiprausti šiltu vandeniu ir sausai nusišluostyti,( į garinę geriau eiti sausam) atsigerti šiltos žolelių arbatos. Atkreipkite dėmesį, kad pirties pradžioje tikslinga gerti prakaitavimą skatinančią žolelių arbatą, o antroje pirties pusėje verta pasirinkti neutralią, troškulį malšinančią, jums patinkančią arbatą. Jeigu nėra galimybės pakeisti arbatos, gerkite stipriai atskiestą turimą žolelių arbatą. Prie šiltos arbatos puikiai tiks šaukštelis medaus ar aviečių uogienės.

Pasirūpinkite tinkama pirties apranga. Verta atsisakyti sintetinių rūbų ir susirasti natūralius iš medvilnės ar lino. Tam puikiai tiks paklodės ar dideli, ploni rankšluosčiai, skraistės. Jeigu pirtyje nėra galimybės apsinuoginti, tokie aprėdai leis laisviau ir efektyviau mėgautis pirties malonumais. Nepamirškite pasirūpinti ir pirties kepure, rinkitės kuo storesnę iš natūralios vilnos veltą kepurę. Ji efektyviau saugos nuo karščio jūsų plaukus. Kepurė turėtų dengti ir ausis, nes ausys greičiausiai reaguoja į aplinkos karštį. Atminkite, kad kepurė naudojama ne dėl grožio, todėl vertėtų atsisakyti plonų lininių ar medvilninių kepurių, jos mažai padės. Na ir atminkite, kad kepurės negalima šlapinti. Šlapia kepurė puikiai traukia karštį, todėl bus atvirkštinis efektas – kepurė kaitins galvą.

Atlikus paruošiamuosius darbelius, jau galima keliauti į garinę. Pirmas užėjimas skirtas susipažinti su laukiančiu karščiu. Todėl rekomenduojama nepersikaitinti, saikingai sušilti. Organizmas turi saugiai priimti šilumą, paruošti organizmą pakitusioms sąlygoms. Naudinga kojas palaikyti dubenėlyje su karštu vandeniu, tai teigiamai veikia termoreguliacinį organizmo mechanizmą, pagerina kraujotaką, kūnas greičiau sušyla, pradeda prakaituoti. Vandenyje galima ištirpinti druskos arba naudoti žolelių nuovirus (juos būtina paruošti iš anksto). Pirmas užėjimas baigiamas lengvu apsiplovimu su šiltu vandeniu. Atkreipkite dėmesį, tai turi būti malonus, šiltas vanduo.

Antras užėjimas skirtas stipresniam kūno sušildymui. Garinėje galima pabūti ilgiau, galima palaikyti aukštesnę temperatūrą. Dabar galima ir nušveisti kūną su paruoštu druskos-medaus ar druskos-žolelių mišiniu. Šveičiame jau sušilusį kūną. Oda turi būti drėgna, kad druskos kristalai nesubraižytų odos. Druska galima kūną ištrinti ir pačiam, bet tai žymiai maloniau, jeigu atliks kas nors kitas. Todėl rekomenduojama į garinę eiti poromis. Lankymasis poromis yra ir aktuali saugumo priemonė, nes sutrikus sveikatai, ar tiesiog paslydus ir nugriuvus bus greičiau suteikta pagalba. Svarbu, kad teisingai pasirinkti jėgą su kuria atliksime šveitimą su druska. Po druskos procedūros reikia nusiprausti drungnu vandeniu ir eiti pailsėti, ruoštis pagrindiniai pirties procedūrai, vanojimui.

Pagrindiniai veiksmo būdai atliekant masažą su vantomis

  1. Garo vaikymas. Garas vaikomas vantomis neliečiant kūno. Mūsų tikslas yra paveikti odą oro srautais. Garą vaikome nuo kojų link galvos, vėliau garą nuleidžiame tiesiai į juosmenį ir judame viena vanta link galvos, o kita link pėdų. Tai kartojame 3-4
  2. Glostymas, nubraukimas. Vantos glosto kūną tiesioginio, paviršinio kontakto būdu vos liesdamos lapų galiukais odą. Tai švelnus judesys, dažniausiai atliekame nuo pečių link pėdų. Atskirais atvejais galima ir priešinga kryptimi. Glostomas visas kūno paviršius. Būtina stebėti temperatūrą garinėje. Kuo karščiau, tuo atsargiau glostome, netgi neatitraukiame nuo odos paviršius.
  3. Plekšnojimas. Pradedame judesį nuo nugaros ir baigiame ant pėdų. Judesiai lengvi, stengiamasi turėti kontaktą su visu odos paviršiumi. Judesio eiga: paimame karštą orą iš viršaus ir nuleidžiame ant odos. Veiksmas užbaigiamas paglostymu, nubraukia visą kūną. Nubraukimas atliekamas greičiau.
  4. Kompresas. Tai gilesnis kontaktas su kūnu. Veiksmo eiga: vantos keliamos į viršų, paimamas karštas oras. Viena vanta nuleidžiama ant kūno, o kita vanta prispaudžia pirmą vantą. Prispaudus palaikome 3-4 sekundes, kad šiluma giliau patektų į organizmą. Kompresus atliekame ant probleminių kūno vietų, dažniausiai taip šildome sąnarius, raumenis. Tokių kompresų kiekis yra individualus dalykas, apie jų skaičių sprendžia pirtininkas, atliekantis masažą.
  5. Kompresas su paspaudimu. Atliekamas analogiškai kaip paprastas kompresas, tačiau čia aktyviai naudojamos pirtininko – masažuotojo rankos. Vanta su karštu oru nuleidžiama ant kūno ir prispaudžiama delnu. Atliekamas masažas sukamaisiais judesiais pagal laikrodžio rodyklę. Pagrindinis dėmesys skiriamas stambiausiems sąnariams, klubams, juosmeniui, pėdoms, čiurnoms, keliams.
  6. Plakimas. Tai pagrindinis masažo su vantomis būdas. Plakama lengvais, greitais judesiais, svarbu išlaikyti tempą ir ritmą. Smūgiai negali būti stiprūs, baigiant judesį būtina sumažinti jėgą. Vizualiai tai atrodo labai stiprus judesys, bet realybėje jis yra valdomas ir kontroliuojamas. Pradedamas nuo nugaros. Judame link juosmens, dubens, blauzdų ir baigiame ant pėdų. Plakimas yra derinamas su glostymu ir atskirose judesio fazėse panaudojamas kompresas. Plakimas atliekamas 1-2 minutes.
  7. Odos ištempimas. Karštos vantos nuleidžiamos ant juosmens ir atliekamas judesys į priešingas puses: viena vanta link pečių linijos, o kita link pėdų. Tokius judesius galima pakartoti ir ant kojų nuo kelio sąnario: viena vanta juda link klubų, o kita link pėdų. Kartojame kiekvienoje zonoje po 4 – 5 kartus.
  8. Trynimas, šveitimas vanta. Viena ranka paimame vantos kotą, o kita ranka spaudžiame lapus prie kūno ir triname. Judesiai gali būti išilgai kūno linijos arba apskritimu. Šveičiame visą kūną. Pradedame nuo pečių linijos ir judame iki juosmens, arba iki pėdų. Jeigu judesiai atliekami ratu, dirbame ant nugaros, vėliau ant juosmens, ant klubų. Tai atliekame ir ant kojų bei rankų. Judesys gali būti nepertraukiamas, ištisinis. Tačiau galima kaitalioti ir su trumpais, stipriau spaudžiamais išilginiais judesiais. Prieš pradedant judesį būtina sušildyti vantas, pakeliant jas į karščio zoną. Jeigu labai karšta, judesiais atliekami neskubant, jei vėsiau , dirbame intensyviau.

Visi nurodyti masažo būdai atliekami ir priekiniai kūno daliai. Tik būtina viską atlikti švelniau, saugoti odą nuo per didelio karščio jautriose vietose ( lytiniai organai).

Išvados:

Tam, kad masažas su vantomis būtų naudingas reikia laikytis tam tikrų taisyklių:

  • Tinkamai paruošti vantas;
  • Darbo metu stebėti vantą, ji negali būti sausa ir per daug drėgna;
  • Didžiausią naudą suteikia ne smūgių stiprumas, o teisingas karščio panaudojimas. Todėl judesiai turi būti plastiški, nestiprūs, ritmiški.
  • Vantų judėjimo amplitudė priklauso nuo temperatūros garinėje. Kuo karščiau tuo amplitudė mažesnė ir atvirkščiai, kuo vėsiau, amplitudė didėja, apima didesnį oro kiekį.
  • Masažą su vantomis rekomenduojam atlikti pradedant nuo nugaros. Vėliau vanoti pilvą.
  • Priekinės kūno dalies, pilvo masažas atliekamas švelniau, naudojant mažesnį karštį;
  • Visi judesiai atliekami iš periferijos į centrą t.y. nuo galūnių judant link galvos;
  • Prie galvos ir veido dirbame labai atsargiai, kad nenudeginti veido odos.
  • Būtina vanoti su dviem vantomis. Vanojimo metu galima naudoti kelias skirtingas vantas, kad poveikis būtų stipresnis;
  • Neleiskite išvanotam žmogui staigiai atsisėsti. Būtina ramiai pagulėti, apsiversti ant šono ir po to atsisėsti. Tuo metu galima gaivinti veidą vėsiu vandeniu. Prilaikant už rankos, padėti nulipti nuo gulto ir išvesti iš garinės.
  • Draudžiama masažuojamą žmogų garinėje palikti vieną, be priežiūros. Tik laikantis paprastų saugumo taisyklių, pirties procedūros bus malonios ir naudingos Jūsų organizmui.

Paruošė 

Aridas Pabedinskas

Pirtininkas - masažuotojas